Zdrava prehrana

5 zanimljivosti koje će ti otkriti etikete na hrani u supermarketu!

28. rujna 2021. 9 min Komentari
11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-09-28T100255.561

Ako nemaš običaj baciti oko na deklaracije otisnute na hrani koju kupuješ, vrijeme je da počneš. Otkrit će ti mnoge zanimljive stvari i olakšati izbor namirnica, kao i kontrolu tjelesne težine…

Nekima je svaki šoping zabavan pa čak i odlazak u supermarket, dok drugima uopće nije i žele samo što prije potrpati stvari u košaru i pobjeći doma!

Ako spadaš u drugu skupinu i uvijek moraš čekati onu drugu osobu da dovrši svoje i napokon se pojavi s vrećicama ispred auta, postoji odličan način kako možeš skratiti vrijeme.

Da, od svojeg vikend šopinga možeš napraviti pravo malo – istraživanje! Naime, na svakom proizvodu u supermarketu naći ćeš zakonski obaveznu deklaraciju, što je posebno zanimljivo kod hrane, jer ispisana je nutritivna vrijednost onog što jedeš.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-09-28T102311.577

Ako ne znaš baš ništa o nutricionizmu, ovo je prvi korak koji će ti otkriti mnogo toga o dostupnoj nam hrani. A evo ti za početak par zanimljivosti do kojih ćeš vjerojatno doći krateći vrijeme čitanjem etiketa na proizvodima…

Dvije salame k’o nebo i zemlja

Ako voliš salamu i ne možeš bez nje, vjerojatno znaš da ćeš u frižideru trgovine naići na svašta, ali tek kad počneš čitati deklaracije, postat će ti jasno da se proizvodi razlikuju k’o nebo i zemlja.

Pa tako jeftine “podriguše” sadrže ogroman postotak masti, dvadesetak grama na ukupnih stotinu, sa značajnim postotkom onih zasićenih, loših za tvoj krvožilni sustav. Čak i neke salame koju se se uspjele brendirati i nabiti cijenu, svejedno imaju više od 4 g zasićenih masnih kiselina, što je definitivno previše.

S druge strane, tu su pileća prsa u ovitku koja takvih masti gotovo da i nemaju pa im apsolutno treba dati prednost, iako bi sve suhomesnate proizvode trebalo limitirati i jesti umjereno

Bijela riža se pogubila

Još veće razlike naići ćeš kad počneš pregledavati police s rižom. Ona najjednostavnija bijela riža kao da se skroz pogubila! Kad pogledaš njezin sastav, gotovo stopostotni udio čine ugljikohidrati, dok su biljna vlakana, proteini, vitamini i minerali doslovno u tragovima.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-09-28T092009.594

S druge strane, integralna riža je značajno bolja za izgradnju tijela i etikete to jasno otkrivaju. Vlakna koja su nužna za normalno funkcioniranje probave su značajnije zastupljena, tu su i vitamini B3, B6 i B1, uz ponešto mangana, fosfora i željeza te proteina i aminokiselina.

Isto vrijedi i za tjesteninu. Otkrit ćeš i da je kalorijska vrijednost debelo na strani bijele, odnosno industrijski obrađene, dok se integralna pak duže kuha, ali sigurno da vrijedi strpljenja!

Kod tune se ne isplati škrtariti

Jedna od glavnih lekcija koju naučiš čitajući deklaracije svakako je da što je namirnica rjeđe na akciji i što joj je viša cijena, to u pravilu donosi veću kvalitetu. Postoje iznimke, no početniku treba vremena da ih otkrije.

Utjecaj cijene na kvalitetu posebno je vidljiv pri izboru tune u konzervi. Naravno da je svježa tuna puno bolji izbor, ali tko želi raditi jednostavne namaze, poželjet će kupiti i onu mariniranu u ulju.

A tamo su razlike na etikama po zastupljenosti zasićenih kiselina gotovo dvostruke, kad usporediš jeftinu i skupu. 4 g naprema 2. Razlika u cijeni je također dupla!

Čak i dijetne pahuljice krcate šećerom

Polica s kukuruznim pahuljicama i muzlima posebna je priča. Riječ je o klasičnoj zamki modernog marketinga, jer mnogi misle da će upravo tamo naći idealan, nutritivno bogati doručak.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-09-28T091344.650

I itekako se varaju! Muzli u pravilu sadrže više od 20 grama šećera na 100 g, što nikako ne može biti dijetalni proizvod, a iako je slan i ponekad čak prilično bljutav, cornflakes nekako uspijeva biti nakrcan sa sličnom količinom saharida.

Par onih pakiranja na kojima je vitka figura imaju duplo veću cijenu i nešto manje šećera, uz pokoji vitamin ili mineral, no svejedno se nećeš s njima usrećiti ako pokušavaš kontrolirati tjelesnu težinu…

Čokolada nema milosti

Za kraj, čokolada. Svi je volimo, ali njezino svakodnevno obožavanje nije baš spojivo sa zdravim stilom života. Brojke to nažalost potvrđuju.

Koju god čokoladu da uzmeš u ruku i pogledaš etiketu, teško da ćeš naći manje od 500 kilokalorija na 100 grama. Što znači da čoksa prosječne veličine ubije samo tako jedan cijeli trening visokog intenziteta. Uz nutritivni sastav u kojem dominira ubojiti dvojac, šećer i zasićene kiseline!

Dakle, ako obožavaš čokoladu, drži se onih malih od 40 grama ili se probaj navući na onu tamnu, s velikim udjelom kakaa. Takva su možda slične kalorijske vrijednosti kao i obične, ali nutritivno bogatije pa mogu pozitivno utjecati na upalne procese i pomoći pri regulaciji krvnog tlaka.

Što je najvažnije, nemoguće ju je strpati cijelu u usta u tri griza, kao što možeš mliječnu, jer nema aditiva koji u njoj stvaraju ovisnost!

U svakom slučaju, etikete na proizvodima nisu slučajno postale obvezne u Europskoj Uniji. Svatko će reklamirati svoj proizvod kao najbolji, ali na njima se nalazi prava istina.

A nakon što ti deklaracije u supermarketu otvore oči i poželiš preći na zdravi životni stil, u svrhu kvalitetne izgradnje tijela i kontrole tjelesne težine, dobro je informacije o prehrani i fitnesu potražiti od pouzdanog izvora, nekog s bogatim iskustvom u svijetu mršavljenja i tjelovježbe. Nekog poput mene, tko jedva čeka pomoći ti promijeniti svakodnevicu.

Zovem se Kristian, profesor sam kineziologije i online fitnes trener specijaliziran za zdravo mršavljenje žena s više od 1000 zadovoljnih klijenata u posljednjih 15 godina. Na temelju vrijednog iskustva rada s tebi sličnim, simpatičnim klijentima željnih promjena, danas imam dobitnu formulu za uspješnu fizičku transformaciju, koju kada prilagodimo tvojim željama i potrebama, preporodit ćeš se u mjesecima koji dolaze i neće ti biti NIKAKAV problem uklopiti te nove, zdrave navike u svoju svakodnevicu.

Zvuči zanimljivo i vrijedno tvoje pažnje? Onda neka ti ne bude neugodno javiti mi se i zatražiti dodatne informacije, jer svi mi trebamo pomoć kad zapnemo. Javi se što prije za BESPLATNE 20 minutne konzultacije, kroz koje ću detektirati tvoje probleme i ponuditi ti NAJBOLJA rješenja! 


Makronutrijenti i mikronutrijenti – kako ih unositi tijekom mršavljenja?

Što je gluten i treba li ga izbjegavati dok pokušavaš smršaviti?

7 najvećih mitova i zabluda o proteinima u prehrani!

Je li semafor dijeta najbolje rješenje za tvoje mršavljenje?