Svakog dana tražimo nešto što će nam pomoći da se osjećamo bolje. Na taj način mi sami i oni oko nas više uživamo u svom vremenu. Recept za uspjeh je uravnotežena prehrana u kombinaciji s dostatnim unosom vode i vježbanjem. Kombiniranjem ta tri ključa za svakodnevni wellness, sami sebi pružate priliku da se dan za danom osjećate dobro
“Wellness danas definiramo kao stanje dobrog fizičkog i mentalnog dobrostanja, naročito kad se održava pravilnom ishranom, vježbanje i navikama”. Gledano u cjelini, prehrana nam je sve lošija, hrana je sve lošije kvalitete, a naše općenito zdravstveno stanje je ugroženije neko ikada. Dodamo li tome druge čimbenike modernog načina života, poput stresa i zagađenja okoliša, moglo bi se povećati rizici nastanak mnogih bolesti i pretilosti.
Svjetska zdravstvena organizacija ( WHO ) klasificirala je pretilost kao kroničnu bolest i upozorava da bi pretilost mogla preteći neke tradicionalnije uzroke lošeg zdravlja poput pothranjenosti i zaraznih bolesti.
Četri najčešća zdravstvena problema povezana s pretilošću su :
- Visoki krvni pritisak
- Koronarna bolest srca
- Dijabetes tip 2
- Neki oblici karcinoma
U Zelenoj knjizi (dokumentu koji potiče raspravu i predlaže nove zakone) Komisije Europskih Zajednica o “Promicanje zdrave prehrane i fizičke aktivnosti” ističe se sljedeće:
- Dijabetes tipa 2 povezan je s pretilošću, sjedilačkim načinom života i prehranom bogatom masti i zasićenim masnim kiselinama.
- Procjenjuje se da su čimbenici prehrane odgovorni za približno 30% svih karcinoma u industrijaliziranim zemljama.
Kako je došlo do toga?
Sve veće korištenje industrijske tehnologije i gotove hrane; naša ovisnost o automobilskom prijevozu zbog koje sve manje hodamo; naš sjedilački način života i naša užurbanost i zaposlenost koji nam ostavljaju malo vremena za vježbanje i za pripremanje zdravih obroka doveli se do općeg porasta tjelesne težine stanovništva.
Naš užurbani način života ne omogućava nam odabiranje zdrave hrane koja može pomoći u prevenciji problema u kasnijim godinama. Mnogi od nas danas ne dobivaju ono što stručnjaci smatraju osnovama optimalnog zdravlja – u pogledu prehrane, vježbanja ili životnih navika.
Čimbenici koji utječu na zdravlje:
- “Hrana s nogu” koja je bogata mastima i siromašna hranjivim tvarima
- Previše prerađena gotova hrana
- Sjedilački način života
- Zagađenje okoliša
- Stres
- Izvjesni lijekovi
- Manjak dijetetskih vlakana iz voća, povrća i integralnih žitarica
- Premalo zdravih izvora proteina u hrani koju jedemo, a koji su potrebni za održavanje zdravih mišića i kostiju
- Nedostatak pravilnog odmora
Ukoliko tražite osobnog trenera u Zagrebu, slobodno se javite OVDJE