Iako spada među jeftine riblje namirnice srdela svejedno sadrži pregršt važnih nutrijenata, zbog čega je vrijedi uvrstiti u vlastitu prehranu, ako želiš kvalitetno izgraditi svoje tijelo…
Tko kaže da riba mora biti skupa? Dokaz da ne mora biti tako definitivno je srdela, od koje se možeš prejesti za manje od dvadeset kuna, čak i u doba inflacije te konstantnog rasta cijena.
Radi se o morskoj ribi iz porodice haringi, srebrnasto-modrozelenkaste boje. Njezina veličina je relativno mala u odnosu na pastrvu, šarana ili skušu, ali zato je veća od papaline te je baš ne možeš strpati cijelu u usta, bez da obraćaš pažnju na njezine kosti.
Srdela se pojavljuje u našoj prehrani u brojnim oblicima, a zanimljivo je da kad jednom završi u konzervi ona mijenja svoj naziv i postaje sardina. U svakom slučaju, vrijeme je da upoznaš sve dobrobiti ove pristupačne male ribe, koja može itekako obogatiti tvoju prehranu…
Čuva tvoje srce i daje ti pregršt proteina
Srdela je definitivno jedna od najvažnijih riba u Jadranu, jer ima je u izobilju, a hrani se planktonom, što znači da ima nisku razinu žive u sebi pa je možeš jesti i više puta tjedno.
Ribe su u pravilu odličan izvor omega-3 masnih kiselina, a to vrijedi i za srdelu, čime ćeš se dokopati ključnog nutrijenta za očuvanje zdravlja krvožilnog sustava.
Osim omege, u sebi sadrži još 80 različitih nutrijenata, od kojih izdvajamo vitamin B12 kojeg ima u izobilju, a važan je za zdravlje mozga, živčanog sustava i proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Tu je i mineral selen, vrlo bitan za funkcioniranje štitnjače, a srdele u sebi imaju i ponešto kalcija, bitnog za tvoje kosti, kao i vitamina D koji dobro dođe u zimskim mjesecima kada ga ne možemo apsorbirati djelovanjem sunca.
Fosfor, jod i bakar još su tri minerala koja ćeš naći u ovoj morskoj ribi, ali i vrijednu količinu proteina, koji će ti pomoći izgraditi mišićnu masu.
Sve to uz energetsku vrijednost od 200 do 300 kilokalorija na 100 grama, ovisno o načinu pripreme, što je itekako pogodno za tvoju dijetu u danima kada pokušavaš postići kalorijski deficit…
Kako pripremiti srdelu?
Srdela je jedna od rijetkih namirnica koje ne gube na svojoj nutritivnoj vrijednosti konzerviranjem, zbog čega se svakako preporučuje kupovina baš ove ribe ako želiš uzeti u supermarketu hranu s dužim rokom trajanja.
Jedino za što se moraš pobrinuti je da baciš pogled na nutritivnu vrijednost pakiranja, jer ona može biti bolja ili lošija za tvoje tijelo, ovisno o svemu što ide u konzervi uz srdelu.
Zanimljivo je da je konzervirana srdela u pravilu skuplja od one svježe, pogotovo ako uzmemo u obzir količinu, zbog čega se ipak više isplati dokopati se ove ribe tek izvađene iz mora, ako si u prilici.
Takvu srdelu moguće je pripraviti na različite načine, a prženje na tavici na maslinovom ulju, uz limun, peršin i češnjak koji daju aromu omiljena je opcija mnogim hrvatskim sladokuscima.
Baciti srdele na gradele, odnosno pripremiti ih na roštilju još je jedna mogućnost koju imaš, uz već spomenute začine koji će se pobrinuti za njezin dobar okus.
Možeš pripremiti srdele i u pećnici, u kombinaciji s krumpirom, dok im dobar prilog uvijek može biti blitva, kao i zelena ili miješana salata.
Srdela može biti i jedan od sastojaka u Dalmaciji popularnog brudeta, u kojem se luku preprženom na maslinovu ulju dodaju manje cijele ribe ili komadi većih riba. Zatim se još ubaci različito povrće, kao i začini te vino, što može biti zaista ukusna kombinacija.
Uglavnom, bilo da je u svom svježem obliku ili bude konzervirana i nazvana sardina, srdela spada među zaista cjenovno povoljne ribe, koja svojim nutritivno bogatim sastavom definitivno vraća svaku uloženu kunu. Zato ako želiš prijeći na zdravi životni stil, definitivno je uvrsti u svoj plan prehrane, pogotovo u mjesecima kada pokušavaš učvrstiti tijelo i smršaviti.
A ako te zanima koje još namirnice osim srdele puno znače prilikom izgradnje tijela, svakako se priključi Fit LifeStyle grupi na Fejsu, gdje ćeš pronaći aktivnu zajednicu zaljubljenika u zdravu prehranu, uvijek spremnu podijeliti pokoji vrijedni savjet!