Lifestyle

Ne dopusti da pogled na vagu upropasti tvoje raspoloženje!

26. travnja 2023. 7 min Komentari

Iako vaga može otkriti u kojem smjeru ide tvoja kilaža, istina je i da može loše utjecati na tvoj entuzijazam pa i upropastiti tvoju dijetu. Zato ne dopusti da postane jedino mjerilo tvog uspjeha!

Vaga je za mnoge simbol uspješnog mršavljenja. Staneš na vagu i ona pokazuje manje nego prošli put. Veseliš se svom napretku i sve je divno i krasno.

Međutim, što ako tvoja vaga pokazuje nešto sasvim suprotno? Što ako iz dana u dan pokazuje istu brojku? Što ako pokazuje još veću brojku nego zadnji put? Trebaš li tada pasti u očaj i poslati cijelu dijetu kvragu? Definitivno ne, ali mnogi to svejedno naprave. A baš to je klopka u koju se ne smiješ upecati.

Istina je da nas vaga zapravo redovito odvede na krivi trag i uopće nije pouzdano mjerilo kretanja naše tjelesne težine. Baš zato donosimo malu analizu zabluda do kojih te može dovesti pretjerano vaganje i predlažemo da s tom lošom navikom odmah prestaneš!

Podatak koji ne govori dovoljno

Vaga ti daje okvirnu sliku gdje se nalaziš sa svojom tjelesnom masom. No, ne može ti baš precizno reći sve što želiš saznati.

Naime, ako dobiješ dodatnu kilažu, nije svejedno radi li se o tjelesnoj masti ili možda o mišićima. Možda dobivena mišićna masa nema toliku fizičku težinu kao nakupljeno salo, no svejedno te može prevariti, taman da pomisliš da se debljaš.

Vage su u pravilu i nepouzdane. Pogotovo one digitalne. Doslovno variraju sa svojim izračunima po dvije ili tri kile, čak i ako se važeš u istoj odjeći u isto doba dana. Trebala bi ti baš medicinska vaga ako želiš preciznu kilažu, a s njom se isto može pogriješiti pri izračunu ako je ne koristiš dovoljno stručno.

O tome koliko se naša masa mijenja kroz dan da i ne govorim. Također varira nekoliko kilograma, čak i ako se ne radi o razlici između punih i praznih crijeva.

Svejedno neki ljudi iz svijeta fitnesa preporučuju da se važeš svaki dan i zatim vodiš neku manijakalnu evidenciju kretanja svoje tjelesne težine. Korist od toga može postojati ako znaš što radiš i razumiješ se savršeno u zakonitosti mršavljenja. No, osobi koja je tek ušla u svijet skidanja kila svakodnevno vaganje na kraju samo nabije komplekse i izazove frustracije, do te mjere da na kraju digne ruke od svega…

Izgradnja tijela ima različite mjerne jedinice

Vaga nije jedino mjerilo tvog napretka. Postoje brojni drugi načini kako da izmjeriš ideš li u pravom smjeru ili ne. Mjerenje udjela tjelesne masti svakako je važniji podatak od mjerenja ukupne kilaže. No, ni to ne trebaš svakodnevno prakticirati, jer nepotrebno stavljaš pritisak na sebe i svoje tijelo, od kojeg tražiš da iz dana u dan bude sve mršavije, a to je jednostavno nemoguće.

Mjeriti se još mogu snaga i izdržljivost, puno važniji podaci od težine tvog tijela. O njima će ovisiti kvaliteta tvoje svakodnevice pa imaš dužnost prema sebi poboljšati vlastite fizičke kapacitete.

No, najbolji pokazatelj tvog napretka zapravo je osjećaj u vlastitoj koži. Ako ti se čini da imaš više energije i entuzijazma nego u prošlosti, to je jako dobar znak, čak i ako vaganje ne pokazuje neke značajne promjene.

Isto vrijedi i za zdravlje, jer ako se tvoje zdravstveno stanje počelo poboljšavati, od plućnih i srčanih kapaciteta do probave te stanja kostiju i mišića, tada tvoj plan mršavljenja definitivno daje rezultate, što god vaga ujutro pokazala.

Zato je najbolje vagati se jednom tjedno ili jednom u dva tjedna, jer za napredak i tako treba vremena. A uz brojku koju vaga pokazuje uvijek uzmi u obzir i druge važne faktore pri izgradnji tijela, poput energije, snage i izdržljivosti. Tako ćeš dobiti najbolju sliku u kojem smjeru ideš i treba li tvoja dijeta modifikacije…

Stagnacija nije konačni poraz

Vaga nas itekako može zavarati, ali ako mjeseci prolaze, a ti ne vidiš nikakav napredak niti pri mjerenju težine ni prema drugim pokazateljima, to ipak govori da tapkaš na istom mjestu.

Ipak, stagnacija nije razlog ni za depresiju. Dapače, ne govori ništa posebno o tebi, osim da tek trebaš pronaći svoj idealan režim prehrane i tjelovježbe. Do toga možeš doći daljnjim promjenama u svojim navikama, kao i dodatnim eksperimentiranjem s planom mršavljenja. No, svakako će do transformacije lakše doći ako potražiš pomoć nekog tko ima fitnes i nutricionizam u malom prstu.

Istina je, ne trebaš se sramiti potražiti savjet profesionalca. On će brzo detektirati tvoje probleme i dati ti ideju kako krenuti prema naprijed. Što je najbolje, za takvu pomoć više ne moraš ići u teretanu na drugi kraj grada niti na savjetovanje kod nutricionizma, jer sve ti je to danas dostupno online.

U tu svrhu svakako provjeri i našu BudiFit aplikaciju, sa stotinama različitih video demonstracija vježbi, namijenjenih početnicima u svijetu fitnesa. S aplikacijom dobivaš svog online trenera koji će za tebe slagati treninge i bit će ti dostupan za konzultacije, a svoj ćeš napredak moći pratiti i konkretnim brojkama.

Zvuči zanimljivo? Onda se prijavi za 7 dana BESPLATNOG korištenja BudiFit mobilne aplikacije i provjeri zašto joj popularnost stalno raste! 


Trening za sagorijevanje masti – što vodi do uspjeha?

Trening za kondiciju trčanje – kako započeti radi zdravlja?

3 pitanja koja si trudnice postavljaju o svom tijelu nakon poroda

Prejedanje – istina o razlogu zašto ne možeš prestati jesti