Evo kako vam sat ili dva pripremanja hrane za vikend može pomoći da sastavite zdravije obroke za cijeli tjedan.
Ideje za pripremu obroka unaprijed pomažu mi da budem organiziran, štedim vrijeme i uvijek imam pri ruci nešto zdravo i ukusno kada sam gladan. Vikendom volim provesti sat ili dva pripremajući nekoliko osnovnih namirnica koje mogu koristiti cijeli tjedan. Pogledajte mojih osam najboljih ideja za pripremu hrane.
Zelena salata
Prethodno oprana zelena salata prikladna je, ali može biti skupa. Umjesto toga, kupujem razne salate i zeleno povrće, režem ih na komade veličine zalogaja, a zatim ih perem i začinim u sušilu za salatu. Zatim ih (nemojte se smijati) stavljam u jastučnicu i držim u ladici hladnjaka koja čuva svježinu. Sušilo za salatu čini je zaista suhom, a jastučnica je bolja od plastičnih vrećica za čuvanje svježine i hrskavosti. Na ovaj način zelena salate ne postaje gnjecava te ostaje svježa cijeli tjedan.
Unaprijed narezano povrće
Gotovo svaki dan pakiram salatu za ručak, a gotovo je svaku večer pripremam. Da si olakšam, pripremam puno različitog povrća i čuvam ga u pojedinačnim posudama u hladnjaku. Moje zalihe čine tanko narezani krastavci, crveni luk i paprika, naribana mrkva i sjeckani peršin. Da pripremim hranu unaprijed, često blanširam cvjetiće brokule ili cvjetače ili ispečem kriške tikvica ili šparoge u vrućoj pećnici i ohladim ih. Ovo se povrće brzo i lako uklapa u salatu za ručak i večeru tijekom cijelog tjedna.
Komadići piletine prženi na tavi
Priprema piletine unaprijed za mene je pravi spasitelj života. Počevši s približno jednim kilogramom pilećih fileta, posipam ih s malo soli, papra i paprike. Zatim ih pečem s jedne strane na malo maslinovog ulja u velikoj tavi na srednje jakoj vatri dok ne porumene. Okrenem ih, dodam nekoliko žlica tekućine u tavu (bijelo vino, juhu, vodu ili limunov sok), poklopim tavu i pustim da kuhaju 5-6 minuta. Često ih dodajem salatama za ručak, stavljam ih u džepove pita od cjelovitog zrna s povrćem i hummusom ili ih koristim za pravljenje brze juhe ili tjestenine za večeru.
Grah ili leća
Spori štednjaci izvrsni su za pravljenje domaćeg graha ili leće. Volim polako kuhati crni grah s lukom, češnjakom i začinima. Nakon što se skuhaju, držim ih u hladnjaku i miješam ih u salatu za ručak ili ih koristim kao podlogu za juhu ili čili.
Tvrdo kuhana jaja
Jaja su jedan od najboljih izvora proteina i potrebno je samo nekoliko minuta da se tvrdo skuhaju. U salatama koristim tvrdo kuhana jaja kao izvor bjelančevina, a često ih uzimam za brzi međuobrok. Volim namazati tortu od riže s nekim zrnastim senfom, a zatim je prekriti narezanim jajetom i povrćem narezanim na kriške.
Salata od tune
Kad imam salatu od tunjevine u hladnjaku, mnogo mi je lakše unositi više ribe u prehranu. Pomiješam usitnjenu tunu ili s pireom od avokada ili humusom, malo senfa i puno nasjeckanog povrća (opet, ono prethodno narezano povrće). Služi kao izvor proteina u salati za ručak ili ću koristiti malu čašicu za visokoproteinske užine s krekerima od cjelovitih žitarica.
Humus
Potrebno je samo nekoliko minuta da se napravi, a ostat će svjež u hladnjaku tjedan dana. Također domaći humus je vrlo jeftino napraviti, u usporedbi s cijenama kupovnih. Počnite s limenkom graha (garbanzos/slanutak je tradicionalan, ali i ostale vrste graha djeluju jednako dobro). Grah ocijedite, isperite i ponovo ocijedite, a zatim u blenderu umutite s malo maslinovog ulja, limunovog soka, soli i papra dok ne postane glatko. Humus sa sirovim povrćem čini odličan zalogaj, ali ja ga također koristim umjesto majoneze u salati od tunjevine ili jaja, ili ću ga razrijediti s malo octa i vode za ukusan preljev za salatu ili umak od povrća kuhanog na pari.