Zdrava prehrana

Kako ne misliti na hranu…

25. studenoga 2014. 6 min Komentari
brza_hrana5-140812

Uvijek mislite na hranu? Postoji jako dobar razlog za to. Vaša vas okolina na svakom koraku dovodi u napast da nešto pojedete, pa nije ni čudno da stalno mislite na hranu. Pojednostavljeno govoreći: okolina u kojoj većina nas živi stvarno nam olakšava da jedemo previše.

Kad pomislite na svoje okruženje – okolinu u kojoj živite, radite i igrate se – vjerojatno ne mislite na hranu.  A ipak, svi mi živimo u vrlo kompleksnoj prehrambenoj okolini u kojoj smo po cijele dane suočeni sa hranom i odlukama vezanima uz hranu.  Upravo je naša okolina ta koja nam doista otežava zdravi izbor hrane, istovremeno čineći izbor hrane koja nije dobra za nas nevjerojatno lakim.

Prehrambena okolina

Vaša se prehrambena okolina sastoji od svih utjecaja na vaš odabir hrane i prehrambene navike.  Čini se da je hrana svugdje – u vašem kvartu, na radnom mjestu, u školi, kod kuće i na TV-u – zajedno sa pritiskom da je jedete.  I taj pritisak nas ne tjera da jedemo dobru hranu.  Mi se povodimo za činjenicom da možemo utažiti svoju žudnju za masnim, slatkim, slanim hranama – brzo, lako i jeftino.

Pa evo pitanja za vas.  Recimo da obavljate stvari po gradu i, dok se vozite, odjednom osjetite neopisivu želju za hamburgerom, Coca Colom ili komadom pizze.  Koliko mjesta gdje možete stati i utažiti žudnju vam pada na pamet?  Tako sam i mislila… ma kladim se da ste bez po’ muke napravili podužu listu.

A sad odgovorite na ovo pitanje:  Ista priča – vozite se okolo i baš si poželite malo mrkvice, jogurt, ili komad voća.  Koliko mjesta gdje možete stati i tu utažiti žudnju vam sad pada na pamet? Samo polako… uzmite si vremena… ja ću pričekati.

Pritisak da jedemo je svugdje oko nas

Stalno smo suočeni s pritiskom da jedemo hrane koje ne želimo (ili ne trebamo).  Uđete u supermarket da kupite par jabuka i netko vam gura pred nos besplatni komad kobasice za degustaciju. Idete u nabavku šampona na akciji i svi osjeti su napadnuti slikom i mirisom pizze.  Naravno, nijedno iskustvo čekanja na blagajni nije potpuno ako ne dođete u napast ispred police sa slatkišima ili mini.hladnjaka punog sokova.

Evo još nečega što sam nedavno primjetila vezano za “napast” hrane.  Kad idete u kino, kupite karte i čekate da uđete u dvoranu, okruženi ste sa hranom.  Hoćete li stati u red da nešto kupite kad ionako stojite i čekate? Možda malo slatkiša? Ili velike kokice? Zamislite samo kako to utječe na prodaju grickalica – a da i ne spominjem našu liniju!

Kontrolirajte svoju prehrambenu okolinu

Zamislite dva prehrambena okruženja u kojima živite.  Tu je vaš “privatni prostor” – prvenstveno vaš dom – i onda imate prehrambenu okolinu u vanjskom svijetu.   Očito je da imate mnogo više kontrole nad privatnim prostorom, što znači da je na vama da unesete promjene u vašu kućnu prehrambenu okolinu.   Što se tiče ostatka svijeta, najbolje mjesto da počnete stjecati kontrolu jest način na koji reagirate na svakodnevne pritiske da jedete kako biste im odoljeli.

Kako odoljeti hrani kod kuće

– Držite zdrave sastojke pri ruci da bi mogli pripremiti zdravi obrok bez previše truda.  Napunite zamrzivač, hladnjak i ostavu sa sastojcima koje često koristite.
– Napravite popis ili mapu sa nekoliko jednostavnih, zdravih recepata na koje se možete osloniti u svako doba – to će vas spriječiti da naručujete hranu.
– Držite hrane koje vas dovode u napast daleko od očiju – bilo da je to potpuno izvan kuće, ili u tamnim posudama i po mogućnosti na visokim policama.
– Neka vam zdrave hrane budu vidljive i pri ruci.  Držite zdjelu voća na pultu, nasjeckajte povrće i spremite ga u hladnjak.
– Unaprijed odredite porcije i stavite hranu na tanjur u kuhinji, ne za stolom.  I kad ste već tu, odvojite porciju za sutrašnji ručak.

Kako odoljeti hrani izvan kuće

   – U supermarketu  Napravite popis i držite ga se.  Ako nešto nije na popisu, nemojte popustiti i nemojte kupiti.  Jedina iznimka je hrpa zdravih stvari koje biste ionako kupili – ali nemojte se povoditi za ponudama “1 + 1 gratis”, osim ako to i inače kupujete.  Ako u supermarketu postoji prolaz bez slatkiša – idite tim putem.
– Na poslu  Ako vas aparat sa slatkišima dovodi u napast, planirajte unaprijed i opskrbite se sa zdravim grickalicama poput oraha ili sojinih oraha, voća ili proteinskih čokoladica.  Ako vas put do područja za odmor ili izlaza vodi pokraj automata, pokušajte pronaći drugu rutu da ga izbjegnete.  Ostali potencijalni problemi na poslu:  slatkiši u sobi za odmor i kolege sa slatkišima na stolu.  Najbolja obrana je da imate svoje zdrave grickalice i što češće nosite vlastiti ručak.
   – Kad obavljate poslove po gradu  I tu planirajte unaprijed.  Imajte vodu i grickalice u autu ako znate da ćete se zadržati.  Ako putem dođete u napast, sjetite se zašto ste došli na to mjesto.  Jeste li došli natočiti autu na benzinsku? Ili ste došli kupiti čokoladicu?  Zašto ste došli u trgovinu? Da kupite deterdžent ili na ručak?
   – U restoranu  Idite u restoran s idejom što biste htjeli jesti – to će vas vjerojatno spriječiti da podlegnete primamljivosti jelovnika ili dnevnih specijaliteta.  Ne dajte se nagovoriti da uzmete predjelo, piće ili desert koji ne želite, ili da uzmete ekstra veliku porciju.  Ako ste sa grupom ljudi, pokušajte naručiti prvi da se ne povedete za izborom ostatka grupe.


Vježbati prije ili poslije jela? Treba ti gorivo!

Trening za celulit – kardio na traci ili orbitreku ti neće pomoći!

Makronutrijenti i mikronutrijenti – kako ih unositi tijekom mršavljenja?

Što je gluten i treba li ga izbjegavati dok pokušavaš smršaviti?