Tijelo

Povišeni krvni tlak – zašto je opasan i kako ga izbjeći?

13. veljače 2025. 9 min Komentari
Mlada žena mjeri krvni tlak automatskim tlakomjerom u spavaćoj sobi – hipertenzija i zdravlje srca.

Povišeni krvni tlak povećava rizik od srčanih bolesti i moždanog udara, zbog čega je pritisak krvi na stijenke žila izuzetno bitno držati pod kontrolom. Najbolje je svakako prevenirati rast vrijednosti tlaka zdravim stilom života.

Briga o zdravlju nužna je ako želiš sebi osigurati dugoročnu vitalnost. Između ostalog, bitno je i paziti na vlastiti krvni tlak. Radi se o tlaku kojim krv djeluje na stijenke žila tamo gdje putuje organizmom. Dok srce pumpa tlak raste, a kada se krv vraća onda pada.

Zato postoje dvije mjerne jedinice krvnog tlaka. Normalnim se smatra onaj vrijednosti 120/80 mmHg, a liječnici u posljednje vrijeme povišenim krvnim tlakom proglašavaju svaki iznad 130/85 mmHg, nakon čega je potrebno djelovati kako bi ga se vratilo pod kontrolu.

Žena mjeri krvni tlak kod kuće – zdravlje i prevencija hipertenzije.

Visoki krvni tlak je opasan zato što može dovesti do različitih srčanih bolesti, zatajenja bubrega, gubitka vida i moždanog udara. Radi se o nekima od najopasnijih udaraca za ljudski organizam, nakon kojih slijedi teška i neizvjesna borba za ozdravljenje. Što je najgore, obično nema nekih simptoma kojima se manifestira povišeni tlak pa ga nazivaju “tihim ubojicom“.

Naravno, da bi nekom doktor dijagnosticirao povišeni krvni tlak nije dovoljno jednom prebaciti normalnu vrijednost. Potrebno je to napraviti kroz barem tri mjerenja, jer tlak oscilira u ljudskom organizmu tijekom dana i moguće je da skoči i zatim se vrati u normalu.

Kako god, jednom kad doktor ocijeni da imaš povišeni krvni tlak čeka te terapija koja traži potpunu posvećenost kontroli pritiska na stijenke žila. To je nešto što u poznim godinama nije jednostavno izbjeći, no svakako je moguće prevencijom odgoditi sve do završne faze života.

Tko je sklon povišenom krvnom tlaku?

Povišeni krvni tlak ovisi o brojnim faktorima. Smatra se da su mu do 64. godine skloniji muškarci, nakon čega se situacija u potpunosti mijenja i češće je dijagnosticiran ženama.

Tlak u nekoj mjeri ovisi i o genetici, kao i o lijekovima koje koristiš, a ključne su svakako i navike. Naime, oni koji puše i konzumiraju alkohol imaju veće izglede patiti od povišenog krvnog tlaka iliti hipertenzije. Sjedilački stil života također dovodi do rasta prosječne vrijednosti krvnog tlaka pa je itekako nužno protegnuti mišiće.

Žena s viškom kilograma leži na kauču, jede čips i gleda TV – nezdrave navike i sjedilački način života.

I da, pretilost je zdravstveno stanje pri kojem je povišeni krvni tlak gotovo neizbježan. Jedan je to od mnogih razloga zašto je za tvoju vitalnost nužno kontrolirati vlastitu tjelesnu težinu.

Kako odgoditi povišeni tlak do duboke starosti?

Jednom kad ti bude dijagnosticiran povišeni krvni tlak do kraja života morat ćeš piti tablete. To posebno vrijedi za one kojima je vrijednost prešla 140/90 mmHg. Takva terapija traži veliku posvećenost, jer vrlo lako je zaboraviti popiti tabletu za tlak. Ako ti se to pretjerano često događa to će prilično negativno utjecati na pritisak koji tvoja krv vrši na krvne žile.

Zato bi svakako bilo najbolje da izbjegneš borbu s visokim krvnim tlakom ili je barem odgodiš do svoje pozne dobi. To će u nekoj mjeri ovisiti o genetici, ali itekako će utjecati i tvoje navike. Liječnici preporučuju prestanak pušenja, ograničavanje unosa alkohola i život sa što manje stresa kako bi krvni tlak ostao pod kontrolom.

Tome trebaš dodati uravnoteženu prehranu s pregršt hranjivih tvari i razumnim unosom zasićene masti te soli u organizam. Mnogo toga ovisi i o tvojoj tjelesnoj težini. Ako je zadržiš na zdravoj razini tvoje srce i krvne žile će ti biti zahvalni.

No, nije dovoljno dovesti u red prehranu, a s njom i tjelesnu težinu. Za održavanje krvnog tlaka na normalnoj razini nužna je i redovita tjelesna aktivnost. Ne, ne moraš dizati stotine kila u benču niti trčati maraton. Dovoljno je dva do tri puta tjedno odraditi jednostavan trening i tome dodati što više kretanja, a što manje sjedenja.

Takav stil života omogućuje ti da krvožilnom sustavu daš sve što mu je potrebno da još desetljećima pumpa krv na optimalnoj razini. I da, ako već dugo zapostavljaš svoje zdravlje nemoj misliti da je sada kasno. Prelazak na zdrave navike još uvijek može popraviti situaciju i vratiti te na pravi kolosijek.

Zato kreni s vježbanjem što prije, jer kombinacija zdrave prehrane i redovitog fizičkog kretanja jedina je formula kako održati dugoročnu vitalnost organizma. Takvim pristupom svojoj svakodnevici učinit ćeš mnogo za svoju budućnost.

A ako ne znaš od kud krenuti, uvijek je tu za tebe naša BudiFit aplikacija. U njoj te čeka video demonstracija stotina vježbi, od kojih je većina kao stvorena za početnike. Jednostavno ih je izvesti, a efikasno izgrađuju tijelo i poboljšavaju tvoje zdravlje.

Uz BudiFit app ne samo što dobivaš kolekciju vježbi, već i svog online mentora Kristiana Tina Amstronga, magistra kineziologije. On će za tebe osmisliti konkretne treninge i bit će ti na usluzi svaki put kad zapneš. Zvuči zanimljivo? Onda zatraži pristup BudiFit aplikaciji i kreni raditi na svom zdravlju!

Povišeni krvni tlak – najčešće postavljana pitanja

Kako znati da imam povišeni krvni tlak?

Povišeni krvni tlak možeš otkriti isključivo njegovim mjerenjem. Glavobolja i curenje krvi iz nosa mogu biti simptomi hipertenzije. No, u većini slučajeva simptoma nema. Samo redovitim mjerenjem tlaka možeš otkriti njegovu povišenu vrijednost.

Koji tip tjelovježbe je najbolji za prevenciju povišenog krvnog tlaka?

Osoba koja želi izbjeći povišeni krvni tlak trebala bi odrađivati fizičke aktivnosti barem 180 minuta tjedno. Ako su visokog intenziteta može biti dovoljno i stotinu minuta. Nije toliko bitno o kojem tipu treninga se radi. Vježbe snage, kardio treninzi pa i jednostavna kružna tjelovježba za početnike donose rezultate pri kontroli krvnog tlaka.

Kakva prehrana održava krvni tlak na normalnoj razini?

Prehrana bi trebala biti uravnotežena, s proteinima, mastima i ugljikohidratima ravnomjerno raspoređenima kroz obroke. Bitni su vitamini i minerali, dobiveni iz barem pola kilograma konzumiranog povrća dnevno. Nezasićene masti iz ribe, maslinovog ulja i orašastih plodova također pomažu, a trebalo bi pritom ograničiti dnevni unos soli na razumnu količinu.


Velika nužda: Koliko je puta dnevno zdravo ići na zahod?

Je li hormonska neravnoteža nepremostiva prepreka pri mršavljenju?

Kako smršaviti 30 kg zdravo i u najkraćem mogućem roku?

Neugodni grč i upala mišića vježbati ili ne?