Menstrualni ciklus utječe na razinu hormona u tijelu, kao i na apetit pa i na energiju te na raspoloženje. Zato donosimo mali vodič kako prilagoditi svoj plan treninga mjesečnom ciklusu.
Kažu da je za izgradnju tijela potrebna samo volja. No, istina je da je nužno i prilagoditi se vlastitoj biologiji. To posebno vrijedi za žene, jer one su te koje svakog mjeseca prolaze kroz hormonalne promjene, uvjetovane reprodukcijskom karakteristikama organizma.
Baš taj menstrualni ciklus utječe na raspoloženje i energiju, a u pojedinim fazama može izazivati potrebu za slatkim, kao i želju za dodatnim unosom kalorija. Mjesečni ciklus također utječe na spavanje i sve su to stvari koje imaju svoju ulogu dok pokušavaš smršaviti i učvrstiti vlastito tijelo.
Pa iako reproduktivni ciklus komplicira situaciju, istina je da mu žena može prilagoditi plan vježbanja. Tako će svakog mjeseca izvući maksimum iz rada na vlastitom tijelu i samim time se približiti željenim rezultatima…
Promjene u tijelu po fazama ciklusa
Mjesečni ciklus započinje menstrualnom fazom koja traje pet dana. Razina estrogena i progesterona je niska, a ni energija nije na nekoj razini pa ni raspoloženje. Mogu se javiti problemi sa spavanjem, a zbog lučenja prostaglandina niska je i potreba za hranom.
Zatim slijedi folikularna faza koja traje do 13. dana ciklusa. Razina estrogena raste, jer tijelo se priprema za ispuštanje jajašca. Apetit se normalizira, a energija raste i poboljšava se raspoloženje. Estrogen ima pozitivan utjecaj i na REM fazu spavanja, što popravlja kvalitetu sna.
Ovulacija se događa oko 14. dana, kada slijedi drastični skok u proizvodnji estrogena u tijelu i dolazi do ispuštanja jajašca. Potreba za hranom raste, kao i energija. Raspoloženje je odlično, no zbog visoke razine hormona može doći do problema sa spavanjem.
Ciklus završava luteinskom fazom koja najčešće traje od 15. do 28. dana. Tada raste i razina progesterona, što budi potrebu za ugljikohidratima, pogotovo onima koji u sebi imaju šećer. U luteinskoj fazi javljaju se umor i ono što nazivamo PMS. Dodatna iscrpljenost može biti izazvana lošim spavanjem, što je još jedna nuspojava lučenja progesterona.
Najžešći treninzi u prvoj polovici ciklusa
Dakle, spomenuli smo ovdje nekoliko faza od kojih se sastoji menstrualni ciklus. Dobra je vijest da je moguće vježbati u svakoj fazi ciklusa, no moraš slušati svoje tijelo.
Najbolje vježbe imaš priliku odraditi u prva dva tjedna ciklusa. Naime, u folikularnoj fazi energija je na optimalnoj razini, što je idealno za treninge visokog intenziteta pa i vježbe snage. Prehrana bi pak trebala biti uravnotežena, s povećanjem unosa kalorija kako se apetit vraća na normalnu razinu.
Na dan ovulacije moguće je pak rušiti osobne rekorde. Baš tad je snaga na vrhuncu. Na tebi je samo kontrolirati potrebu za slatkim, kako ostvareni rezultati potrošnje kalorija ne bi bili uzaludni.
A onda dolazi najteža, luteinska faza. Tu nemoj očekivati od sebe čuda. Drži se treninga niskog intenziteta i eventualno ubaci nešto plivanja i laganog istezanja. Konzumiranje složenih ugljikohidrata, onih iz voća i povrća svakako će ti pomoći da ublažiš svoju potrebu za slatkim. Takav režim prehrane podiže i tvoju energiju koja je na nižoj razini nego inače. I da, nemoj zaboraviti na hidratizaciju, jer voda će ti pomoći da organizam dođe u ravnotežu.
U svakom slučaju, menstrualni ciklus definitivno utječe na razinu energije, a i na tvoju potrebu za hranom. Zato prati ono što ti organizam govori i pokušaj tome što bolje prilagoditi svoj plan izgradnje tijela.
A ako tražiš jednostavne, a efikasne vježbe koje će pokriti kompletan mjesečni ciklus, tada svakako provjeri što te čeka u našoj BudiFit aplikaciji. Tamo ćeš pronaći video demonstraciju stotina različitih vježbi, od onih koje možeš izvoditi visokim intenzitetom do drugih koje su idealne za mirniju fazu izgradnje tijela.
Ne samo što dobivaš kolekciju sjajnih vježbi, već uz BudiFit app imaš pravo i na vlastitog online trenera, mag. kineziologije Kristiana Tina Amstronga. On će vježbe složiti u cjeline i tako će ti svakog tjedna ponuditi konkretne treninge. Napravit će to na temelju tvojih ciljeva, ali i faza kroz koje prolazi tvoje tijelo.
Dodajmo tome mentalnu podršku na koju možeš svakog dana računati od svog online trenera pa postaje jasno zašto BudiFit app ima sve više poklonika. Svakako skini aplikaciju i iskušaj je BESPLATNO 7 DANA, ako ti je cilj trenirati u skladu s potrebama vlastitog tijela!