„Ponuda dana“ nije tako dobra ako ispada da kupujete samo mast, šećer i kalorije.
Ima jedan stari vic koji ide nešto kao: dvije žene ručaju u restoranu u kojem nikad nisu bile. Kad su završavale s ručkom, jedna kaže drugoj „Znaš, tu je hrana stvarno grozna!“ Prijateljica joj na to odgovara „Slažem se! A kako su im tek male porcije?!“ Ma da, stvarno! Bez obzira na to što kupujemo, uvijek tražimo dobru vrijednost – čak i ako je to hrana koja nije baš dobra… ili nije dobra za vas.
Općenito je dobro dobiti više za manje novaca i do sad smo naučili tražiti najbolju vrijednost što god da kupujemo – od laptopa do praška za rublje. No, ako dobiti više za vaš novac znači dobiti više masti, više šećera i više kalorija, onda to zvuči kao alarm za vašu liniju.
Koliko puta ste se osjećali potaknutima na prejedanje – zaneseni marketinškim porukama koje vas potiču da kupujete više i konzumirate više – i kao „uštedite“ više? Naručite veći hamburger i veća je vjerojatnost da ćete dobiti popust na Coca Colu i krumpiriće (pa ipak će vam trebati više tekućine da si to sve poplavite). Naručite veliku pizzu i uz to će vam dati košaru kruščića (a to vam baš treba za večeru… kruh i s prilogom od kruha).
Šteta što isto ne vrijedi i za zdravu hranu. Obično kad kupujete voće i povrće, kupujete na kile – ono neće biti ništa jeftinije ako ga kupite više. Bila sam u kinu gdje su mi naplatili čašu vode (i to samo čašu – sama sam je morala napuniti iz fontane s vodom). Pretpostavljam da je to zato što je kazalištu skuplje kupiti čašu nego Coca Colu – mislim mogli bi je dijeliti, samo da ne trebaju plaćati te nesretne čaše.
Kako ne popustiti kada osjećate vanjski pritisak da se prejedate?
Usredotočite se na hranjivu vrijednost, a ne na ogromnu količinu hrane
Da li vam je stvarno cilj kupovati „više hrane za manje novaca“? Ono o čemu bi trebali voditi računa jest kako kupiti najviše hranjivosti za vaš novac. Potrošite li 20 kuna na brzi obrok, dobiti ćete oko 40 grama masti i četvrtinu šalice šećera. Za iste novce možete kupiti mrkvu (dnevnu dozu vitamina A), naranču (dnevnu dozu vitamina C), bananu (snažnu dozu kalija), svežanj brokule (gotovo dnevnu dozu folne kiseline) i konzervu crnog graha (22 grama proteina i 15 grama vlakana).
Vježbajte govoriti „ne, hvala“
Nedavno su u jednoj trgovini dijelili litru Cole za svaku kupovinu iznad 100 kuna. Blagajnica nije mogla vjerovati da je ne želim – „ali besplatna je!“
Zato vježbajte govoriti „ne“… „ne hvala“… „hvala, ali ne bih“… „ne treba mi“…
Vi ste ti koji određujete koliko biste trebali jesti
Upamtite tko je glavni. Samo zato što je restoran spreman ubaciti repete i nazvati to„ večerom,“ ne znači da je to prikladna količina za vas. Vi znate što i koliko biste trebali jesti. Držite sliku veličine vaših porcija u glavi i dajte sve od sebe da se toga držite.
Nemojte kupovati nešto ako to ne želite
Ponuda „1+1 gratis“ stvarno super zvuči. I, ako ćete to ponijeti kući za još jedan obrok, onda je to u redu. No, ako to ne želite – i znate da će vas dovoditi u napast – nemojte kupiti. „Dobra ponuda“ nije tako dobra ako dobivate nešto što zapravo ne želite.
Ako su vam korisni moji savjeti, pozivam vas da se priključite mojoj besplatnoj Facebook grupi za podršku u pogledu prehrane, treninga i osobnog razvoja gdje svaki dan dijelim vrlo zanimljiv sadržaj.