Stabljike, peteljke i kore od voća i povrća koje bacate mogu dodati okus i hranjivost vašim obrocima.
Jeste li čuli izraz “jedenje od nosa do repa”? To je koncept koji ima za cilj smanjiti otpad od hrane poticanjem upotrebe svih dijelova životinje tijekom pripreme hrane.
Drugi sličan trend – nazvan “jedenje od korijena do lista” – zapravo je isti koncept primjenjen na biljke. Cilj korijena-do-lista je da se, umjesto bacanja kožica, stabljika, peteljki i kora, što više dijelova biljke iskoristi tijekom pripreme jela.
Prosječni EU građanin svake godine baca voće i povrće vrijedno oko 1.100 eura, a velik dio onoga što bacamo sastoji se od dijelova biljke koji su savršeno upotrebljivi, ukusni i hranjivi. Umjesto da ih bacite u smeće ili hrpu komposta, možete iskoristiti neke od biljnih otpadaka kako biste povećali unos hranjivih sastojaka.
Zelenju od cikle i repe potrebno je duže vremena za kuhanje nego onom nježnijem poput špinata ili blitve, ali podjednako su ukusni. Ako vaša trgovina prodaje cikle ili repe s neodvojenim vrhovima, imate sreće – dobijate dva povrća za cijenu jednog. Kao i druga lisnata povrća, oni su puni hranjivih tvari – posebno vitaminima C i K, beta-karotenom, folnom kiselinom, bakrom i kalijem.
Stabljike brokule često se izbacuju, ali bogate su hranjivim tvarima – posebno vitaminom C, folatima, vlaknima i fitonutrijentima koji se nazivaju sulforafan, a koji djeluju kao antioksidans. Može ih se sitno nasjeckati u salatu ili francusku salatu, ili dodati u juhu tijekom posljednjih nekoliko minuta kuhanja. Također ih možete narezati na kriške debljine pola centimetra, dodati malo maslinovog ulja i soli i pržiti ih u vrućoj pećnici dok ne omekšaju.
Vrhovi mrkve i koromača čine lijep ukras, ali također su u potpunosti jestivi i mogu se nasjeckati u salate, pržiti s malo maslinovog ulja i soli kako bi se napravio svježi umak za piletinu ili ribu na žaru, ili se s njima može napraviti pesto s maslinovim uljem , orašastim plodovima i češnjakom. Vrhovi mrkve imaju više vitamina C nego same mrkve, a vrhovi koromača dobar su izvor vitamina B skupine.
Listovi celera su ukusni i uvijek se iznenadim kad ih ljudi bace. Kad kupujem celer ja zapravo tražim najlisnatiji svežanj jer obožavam dodavati lišće zelenim salatama, sendvičima i juhama. Kao i stabljike i lišće je dobar izvor vitamina C.
Kora citrusa sadrži spojeve nazvane bioflavonoidi, koji djeluju kao antioksidansi. Koru sitno naribajte (izbjegavajte bijeli dio koji je obično gorak) i dodajte preljevima za salatu, kuhanom povrću ili smoothieima. Možete također dodati trakice svježe kore za poboljšanje okusa vode, mineralne vode ili čaja, ili dodati malo kore citrusa u vodu kada kuhate rižu.
Stabljike lisnatog zelenja poput blitve, kelj i kupusa mogu biti tvrde pa ih mnogi izrežu prije kuhanja. Ali možete ih grubo nasjeckati i dodavati jelima poput juha i variva – dugo kuhanje će ih omekšati. Ili ih sitno narežite i zapecite s malo ulja i češnjaka ili luka dok ne počnu omekšavati, a zatim dodajte lisnate vrhove i završite kuhanjem. Na isti način možete tretirati i zelene listove cvjetače. Dodavanje zelenja i stabljika ovih tvornica hranjivosti povećava unos vitamina A, K, željeza, kalija i vlakana.
Vrhovi jagode izvrsno se dodaju u vrč pitke vode ili toplom ili hladnom čaju. Oni će piću dodati mrvu okusa i dašak vitamina C.