Lifestyle

Juha je na meniju: Savjeti za izradu brzih, ukusnih i zdravih juha

5. ožujka 2020. 4 min Komentari
pexels-photo-1277483

Uz nekoliko osnovnih stvari u svojoj ostavi, hladnjaku i zamrzivaču, za čas možete napraviti zdravu i ukusnu juhu.

Kad vrijeme zahladi moje se misli automatski okreću juhi. Ova čuda od jednog jela su topla i zasitna, a ne treba mnogo da se zaokruži obrok – obično je za to dovoljna jednostavna zelena salata. K tome, supe mogu odstojati veoma dobro – po meni, većina juha ima još bolji okus dan nakon što su napravljene.

Nema sumnje da su najbolje juhe napravljene od nule – prva ću priznati da sjajna pileća juha počinje s cijelim piletom, a ne s konzervom ili kutijom gotove juhe – ali kad nemate vremena, odličnu juhu možete pripremiti brzo ako vam je kuhinja dobro opskrbljena.

Počet ćete s tekućinom, a potom je najsigurnije upotrijebiti konzervirane ili gotove juhe kojih ima s različitim okusima (govedina, piletina, povrće, gljive, morski plodovi). Općenito, oni će vašoj juhi pružiti svježiji okus nego ako koristite bujonske kocke (koje su k tome vrlo slane). Postoje i dobre koncentrirane baze za juhu u obliku paste u različitim okusima. Pronašla sam očišćene povrtne podloge od tikvica bučinog mesa ili brokule. Konzervirane rajčice u njihovoj tekućini također su dobre za početak, nakon što ih obradite u mikseru.

Konzervirani grah također je sjajna baza za juhu. Počnite s grahom i ukusnom tekućinom u koju je zapakiran, a zatim dodajte više tekućine da dobijete jušnu konzistenciju. Crni grah se dobro slaže s pireom od rajčice, a bijeli grah je odličan s pilećom ili povrtnom juhom.

Nakon što odaberete tekućinu, željet ćete pojačati protein. Podlogu od tikvica ili brokule možete pretvoriti u kremastu juhu umiješavanjem mlijeka ili sojinog mlijeka ili miksanjem s mekim tofuom. Kremaste juhe dobro se slažu s morskim plodovima – zato pokušajte njihovoj tekućini dodati smrznute ili konzervirane škampe, konzervirani losos ili mljevene školjke da brzo napravite gulaš. Konzervirana piletina i pureća prsa super su prikladni za gotove juhe; ako vaša trgovina prodaje cijele pečene piliće, još bolje – pokupite jednog i dodajte malo narezane pečene piletine kako bi vaša juha dobila domaći okus.

Zatim, razmislite o začinima. Želite azijski okus? Dodajte mrvicu sojinog umaka, malo bijelog papra, mrvicu mljevenog đumbira i nekoliko kapi sezamovog ulja. Da biste juhi od graha dodali jugozapadni okus, pokušajte dodati malo čilija u prahu, kumina, origana i češnjaka u prahu. Dajte svojoj juhi na bazi rajčice mediteransku vibru s bosiljkom ili ružmarinom i posipom parmezana. Za gulaš ne možete pogriješiti s malo češnjaka, sjemenkama celera, paprikom i timijanom.

Nakon što začinite juhu, vrijeme je da dodate povrće – i nikad ga ne može biti previše. U zamrzivaču držite ponešto lako zapakiranog povrća (poput špinata, mrkve, lima graha, mahuna, brokule ili mješavine povrća) koje ćete dodati svojoj juhi tijekom posljednjih nekoliko minuta kuhanja. Ili, ocijedite konzervu ili zrna kukuruza i dodajte gulašu od morskih plodova. Za kraj dodajte malo svježeg povrća ako ga imate. Prstohvat mljevenog peršina ili ponešto svježe naribane mrkve ili tikvice koji se dodaju u zadnji trenutak daju svježu i svijetlu boju vašoj juhi, a izgledat će kao da ste potrošili sate – a ne minute – na stvaranje svog djela.


Pravilna prehrana i vježbanje – znaš li zašto ne mogu jedno bez drugog?

Trening za sagorijevanje masti – što vodi do uspjeha?

Trening za kondiciju trčanje – kako započeti radi zdravlja?

3 pitanja koja si trudnice postavljaju o svom tijelu nakon poroda